    CR4B30T11B
    At a Glance
    Product Dimensions 2.13"h x 30.25"w x 20.5"d
    With its attractive design, smartly designed burner configuration, and intuitive touch controls, the CR4B30T11B brings a user-friendly cooking performance with reliable safety to the kitchen. Additional choices are available in 24" and 36" wide sizes, as well as white glass finishes.Read More
    Price Starting At
    Get to know this product.
    Product Overview
    Product Overview
    The CR4B30T11B is a 30" wide 208-240V radiant cooktop designed to fit popular 29 1/2" W x 19 5/8" D counter cutouts. The surface is made from smooth EuroKera ceramic glass in a jet black finish for a durable, modern look. This unit does not ship with a power cord and must be hard-wired by a professional.
    Four elements let you meet a variety of cooking needs, with an extra large 2500W 9 3/4" front dual zone element ideal for woks, Dutch ovens, and other larger cooking vessels. The inner element is just 5 1/2", perfect for smaller pots used to melt butter, chocolate, and more. This unit includes an 1800W 8" burner located in the rear left, great for boiling water or heating up sauces in large pans while the front element is also in use. Two 6 1/2" 1200W elements accommodate smaller cookware.
    30" wide 4-burner radiant cooktop - Designed to fit common 29 1/2" x 19 5/8" counter cutouts
    Extra large 2500W burner - Conveniently located front right burner comes with a 9 3/4" diameter and powerful 2500W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
    2 Standard 1200W burners - Front left and rear right burners are 6.5" in diameter to meet most cooking needs
    ADA compliant design - Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty
    208-240V operation - Requires professional hardwired installation (cord not included)
    Large 1800W burner - 1800W burner located in the left rear is 8" in diameter to handle larger cooking vessels